Tulokset
E.W.-muistokilpailu, 75ls +Finaali, Katinkuru 1.10.2023
sijoitus | sarja | Nimi | Seura | 1.kierros | 2.kierros | 3.kierros | Yhteensä | Uusinta | ||
1. | B | Vesa Lamminmäki | TSHA | 23 | 24 | 22 | 69 | |||
2. | B | Kaarlo Salonen | EuSA | 21 | 24 | 19 | 64 | |||
3. | B | Pauli Pietarila | TSHA | 21 | 24 | 18 | 63 | |||
4. | B | Markku Viljanen | SA | 18 | 21 | 20 | 59 | |||
5. | B | Jukka Matikainen | NoSA | 20 | 20 | 18 | 58 | |||
6. | B | Aki Mattila | NoSA | 21 | 19 | 18 | 58 | |||
7. | B | Urho Rossi | VamSA | 17 | 21 | 17 | 55 | |||
8. | B | Arto Blom | SA | 17 | 18 | 15 | 50 | |||
9. | B | Asko Heikkilä | KK-A | 19 | 16 | 15 | 50 | |||
1. | A | Juha Luojus | TSHA | 22 | 24 | 21 | 67 | |||
2. | A | Jouni Leijo | TSHA | 22 | 23 | 20 | 65 | |||
3. | A | Ville Salonen | EuSA | 19 | 22 | 20 | 61 | 11 | ||
4. | A | Joona Juvonen | SA | 17 | 21 | 23 | 61 | 10 | ||
5. | A | Antero Ruuhikorpi | SA | 22 | 22 | 16 | 60 | |||
6. | A | Mika Visuri | VamSA | 21 | 19 | 19 | 59 | |||
7. | A | Juha Koivisto | PMS | 22 | 19 | 18 | 59 | |||
8. | A | Erkki Ritoniemi | PMS | 22 | 19 | 17 | 58 | |||
9. | A | Juha Huhtaniemi | SA | 17 | 20 | 18 | 55 | |||
10. | A | Kari Lähdekorpi | VamSA | 16 | 15 | 20 | 51 |
Finaalikilpailu | 1 | Vesa Lamminmäki | TSHA | 24 | 7 | |
2 | Jouni Leijo | TSHA | 24 | 6 | ||
3 | Ville Salonen | EuSA | 23 | |||
4 | Kaarlo Salonen | EuSA | 22 | |||
5 | Juha Luojus | TSHA | 21 | |||
6 | Pauli Pietarila | TSHA | 19 |
SA:n skeet mestaruuskilpailu 6.7.2023
A | sij | Nimi | 1.sarja | 2. sarja | fin | Yht | Uusinta |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Juha Huhtaniemi | 22 | 21 | 20 | 63 | 2 | |
2 | Antero Ruuhikorpi | 21 | 22 | 20 | 63 | 1 | |
3 | Marko Lehto | 17 | 14 | 16 | 47 | ||
4 | Olli Kosonen | 15 | 13 | 16 | 44 |
Vuoden Haulikkoampuja 2022.pdf (174 kB) |
14.08.2022
Vuoden Haulikkoampuja 2022
Neljän lajin kisa ammuttiin sunnuntaina 14.8.2022
Mets.haulikko, skeet,trap ja sporting
1) Jyrki Louhivuori, SA 80, 2) Joona Juvonen, SA 79, 3) Markku Viljanen, SA 76, 4) Jukka Laikio, SA 70, 5) Ville Peltomäki, SA 67, 6) Pasi Savioja, SA 65, 7) Voitto Uusi-Rantala, SA 62, 8) Petri Huru, SA 62, 9) Jarmo Murro, SA 56, 10) Stepan Steyer, SA 53, 11) Markus Kaukovaara, SA 48.
SA:n mestaruus skeet, 7.7.2022
Eero Westergårdin muistokilpailu 25.9.2021
FINAALIKILPAILU
1. | Jouni Leijo | TSHA | 25 |
2. | Vesa Lamminmäki | TSHA | 24 |
3. | Antero Ruuhikorpi | SA | 23 |
4. | Juha Luojus | TSHA | 21 |
5. | Veikko Nyroos | SA | 20 |
6. | Jari Karlund | TSHA | 19 |
Eero Westergårdin muistokilpailu 25.9.2021
Wanhan ajan skeet 75 ls
Sarja A (Y,Y50) | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Antero Ruuhikorpi | SA | 24 | 22 | 23 | 69 | ||
2. | Jouni Leijo | TSHA | 23 | 23 | 22 | 68 | ||
3. | Juha Luojus | TSHA | 23 | 21 | 21 | 65 | 21 | |
4. | Veikko Nyroos | SA | 21 | 23 | 21 | 65 | 20 | |
5. | Jari Karlund | TSHA | 20 | 22 | 21 | 63 | ||
6. | Juha Huhtaniemi | SA | 22 | 21 | 19 | 62 | ||
Aki Mattila | VamSA | 25 | 21 | 16 | 62 | |||
8. | Ville Salonen | EuSA | 21 | 17 | 19 | 57 | ||
. | Mika Visuri | VamSA | 19 | 21 | 17 | 57 | ||
10 | Kimmo Silmunmaa | HoSA | 18 | 19 | 19 | 56 | ||
11. | Joona Juvonen | SA | 19 | 17 | 19 | 55 | ||
12. | Mikko Rauman | SaSA | 16 | 12 | 25 | 53 | ||
13. | Timo Suonpää | PuKu | 15 | 17 | 17 | 49 | ||
14. | Olli Ylönen | SaSA | 15 | 18 | 14 | 47 | ||
15. | Ilmari Nummelin | SA | 14 | 14 | 15 | 43 | ||
Sarja B (muut) | ||||||||
1. | Vesa Lamminmäki | TSHA | 24 | 25 | 25 | 74 | ||
2. | Ilmo Hepovaara | NoSA | 22 | 19 | 20 | 61 | ||
3. | Urho Rossi | VamSA | 20 | 21 | 19 | 60 | ||
4. | Kaarlo Salonen | EuSA | 23 | 17 | 18 | 58 | ||
5. | Pentti Kohtamäki | KK-A | 19 | 17 | 18 | 54 | ||
6. | Lauri Jaakkola | NoSA | 19 | 20 | 14 | 53 | ||
7. | Timo Hiltunen | LäSA | 20 | 15 | 17 | 52 | ||
8. | Asko Heikkilä | KK-A | 17 | 15 | 15 | 47 | ||
9. | Reino Jussilainen | LL | 11 | 13 | 13 | 37 | ||
sija | Nimi | trap | mets | Wskeet | compak | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Jyrki Louhivuori | 21 | 19 | 19 | 24 | 83 | |
2. | Arto Jokinen | 17 | 22 | 21 | 16 | 76 | |
3. | Jorma Lehmonen | 13 | 20 | 15 | 20 | 68 | |
4. | Jari-Matti Hölsö | 13 | 21 | 19 | 15 | 68 | |
5. | Ville Peltomäki | 12 | 19 | 11 | 20 | 62 | |
6. | Jukka Laikio | 10 | 16 | 11 | 18 | 55 | |
7. | Voitto Uusi-Rantala | 7 | 15 | 17 | 11 | 50 | |
Sarja A | |||||||||
1. | Antero Ruuhikorpi | SA | 23 | 25 | 24 | 24 | 96 | ||
2. | Pauli Pietarila | TSHA | 24 | 23 | 23 | 22 | 92 | ||
3. | Mika Visuri | VamSA | 23 | 23 | 21 | 24 | 91 | ||
4. | Jarno Jaakkola | TSHA | 24 | 23 | 24 | 19 | 90 | ||
5. | Arto Jokinen | SA | 22 | 22 | 22 | 4 | 23 | 89 | |
6. | Santeri Syrjätie | HoSA | 22 | 22 | 23 | 22 | 89 | ||
7. | Juha Huhtaniemi | SA | 23 | 22 | 21 | 3 | 66 | ||
7. | Veikko Nyroos | SA | 22 | 22 | 22 | 2 | 66 | ||
9. | Olli Roos | SA | 22 | 22 | 21 | 65 | |||
9. | Heikki Vaahteravuori | SA | 24 | 19 | 22 | 65 | |||
11. | Jan Hirvonen | SA | 18 | 24 | 22 | 64 | |||
12. | Juha Koivisto | PMS | 23 | 20 | 18 | 61 | |||
13. | Kimmo Silmunmaa | HoSA | 19 | 22 | 20 | 61 | |||
14. | Kari Tuulensuu | PuKu | 21 | 17 | 18 | 56 | |||
15. | Joona Juvonen | SA | 19 | 18 | 16 | 53 | |||
16. | Timo Suonpää | PuKu | 18 | 16 | 13 | 47 | |||
17. | Anssi Ruuhikorpi | SA | 13 | 16 | 15 | 44 | |||
1. | Olli Kielo | TorSA | 24 | 24 | 22 | 23 | 93 | ||
2. | Timo Linna | PSPA | 21 | 22 | 24 | 23 | 90 | 3 | |
3. | Ilmo Hepovaara | NoSA | 25 | 21 | 24 | 20 | 90 | 2 | |
4. | Urho Rossi | VamSA | 23 | 18 | 22 | 19 | 82 | ||
5. | Pentti Kohtamäki | HoSA | 22 | 21 | 17 | 21 | 81 | ||
6. | Timo Hiltunen | LäSA | 21 | 20 | 19 | 19 | 79 | ||
7. | Jari-Matti Hölsö | SA | 22 | 17 | 20 | 59 | |||
8. | Asko Heikkilä | KK-A | 18 | 19 | 18 | 55 | |||
8. | Ismo Ruha | PHC | 19 | 17 | 19 | 55 | |||
10 | Jarmo Murro | SA | 15 | 18 | 17 | 50 | |||
Saga Cup 2021 lopputulokset 17.7.2021
A-sarja | 1.osa | 2.osa | yhteensä | uusinta | |||
1. | Antero Ruuhikorpi | SA | 69 | 72 | 141 | ||
2. | Juha Huhtaniemi | SA | 66 | 66 | 132 | ||
3. | Arto Jokinen | SA | 65 | 66 | 131 | 2 | |
4. | Jani Hirvonen | SA | 67 | 64 | 131 | 1 | |
5. | Kimmo Silmunmaa | HoSA | 65 | 61 | 126 | ||
6. | Kari Tuulensuu | PuKu | 67 | 56 | 123 | ||
7. | Joonas Juvonen | SA | 65 | 53 | 118 | ||
8. | Timo Suonpää | PuKu | 57 | 47 | 104 | ||
9. | Mikko Rauman | SaSA | 59 | 0 | 59 | ||
10. | Olli Ylönen | VamSA | 56 | 0 | 56 | ||
B-sarja | |||||||
1. | Timo Linna | PSPA | 68 | 67 | 135 | ||
2. | Urho Rossi | VamSA | 70 | 63 | 133 | ||
3. | Olli Kielo | TorSA | 60 | 70 | 130 | ||
4. | Ismo Ruha | PHC | 60 | 55 | 115 | ||
5. | Jarmo Murro | SA | 57 | 50 | 107 |
SagaCup 2. osakilpailu, 17.7.2021
Päivän paras oli Anteru Ruuhikorpi, joka palkittiin panoslaatikolla.
Sarja A
1. | Antero Ruuhikorpi | SA | 23 | 25 | 24 | 72 |
2. | Juha Huhtaniemi | SA | 23 | 22 | 21 | 66 |
2. | Arto Jokinen | SA | 22 | 22 | 22 | 66 |
4. | Jani Hirvonen | SA | 18 | 24 | 22 | 64 |
5. | Kimmo Silmunmaa | HoSA | 19 | 22 | 20 | 61 |
6. | Kari Tuulensuu | PuKu | 21 | 17 | 18 | 56 |
7. | Joonas Juvonen | SA | 19 | 18 | 16 | 53 |
8. | Timo Suonpää | PuKu | 18 | 16 | 13 | 47 |
Sarja B
1. | Olli Kielo | TorSA | 24 | 24 | 22 | 70 |
2. | Timo Linna | PSPA | 21 | 22 | 24 | 67 |
3. | Urho Rossi | VamSA | 23 | 18 | 22 | 63 |
4. | Ismo Ruha | PHC | 19 | 17 | 19 | 55 |
5. | Jarmo Murro | SA | 15 | 18 | 17 | 50 |
SagaCup2021 I-osakilpailu , Pori 22.5.2021, Tulokset.
Kilpailun paras oli Urho Rossi, joka palkittiin panoslaatikolla.
Toinen osa ammutaan 17.7.2021
Skeet sarja A
1. | Antero Ruuhikorpi | SA | 23 | 22 | 24 | 69 |
2. | Kari Tuulensuu | PuKu | 21 | 23 | 23 | 67 |
3. | Jani Hirvonen | SA | 23 | 22 | 22 | 67 |
4. | Juha Huhtaniemi | SA | 21 | 22 | 23 | 66 |
5. | Arto Jokinen | SA | 24 | 22 | 19 | 65 |
Joonas Juvonen | SA | 24 | 23 | 18 | 65 | |
Kimmo Silmunmaa | HoSA | 21 | 22 | 22 | 65 | |
8. | Mikko Rauman | SaSA | 22 | 19 | 18 | 59 |
9. | Timo Suonpää | PuKu | 19 | 22 | 16 | 57 |
10. | Olli ,Ylönen | VamSA | 20 | 21 | 15 | 56 |
Skeet sarja B
1. | Urho Rossi | VamSA | 21 | 25 | 24 | 70 |
2. | Timo Linna | PSPA | 22 | 22 | 24 | 68 |
3. | Olli Kielo | TorSA | 21 | 18 | 21 | 60 |
4. | Ismo Ruha | PHC | 20 | 22 | 18 | 60 |
5. | Jarmo Murro | SA | 19 | 19 | 19 | 57 |
Satakunnan Ampujat/skeet | ||||
Seuran mestaruuskilpailu 8.7.2021 | ||||
Olympia-skeet 50 ls | ||||
Y-sarja | 1. Arto Jokinen | 17 | 22 | 39 |
2. Atte Virtanen | 17 | 13 | 30 | |
Y50 | 1. Antero Ruuhikorpi | 23 | 25 | 48 |
2. Heikki Vaahteravuori | 23 | 24 | 47 | |
3. Jan Hirvonen | 21 | 21 | 42 | |
Y60 | 1. Maarit Lepomäki | 20 | 23 | 43 |
2. Jarmo Murro | 12 | 11 | 23 | |
Y70 | 1. Voitto Uusi-Rantala | 16 | 14 | 30 |
____________________________________________________________________________________
E.W.-kisa 25.9.22 (29 kB) | |
EW finaali2022.pdf (173 kB) | |
EW Tulokset 2022.pdf (176 kB) |
Lopputulos2022SMks ver3.pdf (192 kB) | |
JoukkuelopputSM2022.pdf (194 kB) | |
SM kskeet mediatiedosto (196 kB) | |
txt mallinen lopputulos.txt (2 kB) |
Kansallisen skeetin SM-kilpailu ammuttiin Porin Katinkurun ampumakeskuksessa lauantaina 6.8.2022. 54 ampujaa sarjoista Y16-Y80 ratkoivat mestaruusmitalien kohtalon tuulisessa, mutta muuten kohtuullisen hyvissä olosuhteissa.
Parhaan tuloksen, 95 osumaa, ampui Y60-sarjan mestari Vesa Lamminmäki Tampereen Seudun Haulikkoampujista. Sarjat 25-23-22-25 olivat mallikasta ammuntaa. Varsinkin viimeisen sarjan täydet oli mainio, sillä iltapäivällä puhalsi melkoinen tuuli. Tamperelaiset veivät M50 sarjan voiton (271) joukkueella Jouni Leijo, Pauli Pietarila ja Vesa Lamminmäki.
Miesten sarjan voiton vei Vesa Pietarila Lounais-Hämeen Ampujista. Voitto ei irronnut helpolla, sillä Oulun Jouni Uutela rikkoi samanverran kiekkoja, 93. Vesa rikkoi ensimmäisessä uusintatuplassa molemmat kiekot, mutta Jouni pummasi molemmat. Miesten Joukkuemestaruuden otti Tamperelaiset joukkueella Juha Luojus,Jarno Jaakkola, Jukka Heikkilä tuloksella 268.
M50-sarjan voitosta käytiin tiukka kilpailu. Mitalit jaettiin pisteen eroilla. Voittajaksi sinnitteli Juha Luojus, TSHA, jonka sarjat olivat 24-24-24-21=93. Satakunnan Ampujien Antero Ruuhikorven loppukiri(25-24) riitti hopealle tuloksella 92. Pronssille nousi Erkki Ritoniemi PMS.
Nuorten Y16 sarjassa Euran Kaarlo Salonen otti mestaruuden Suomen ennätystuloksella 81. SA;n Onni Salo oili toinen tuloksella 71.
Y70-sarjassa NoSan Lauri Jaakkola vei voiton voittamalla uusinnassa Seppo Juutilaisen ,KeSa, 1-0. Y75-sarjassa Jorma Hacklin Loimaalta otti mestaruuden vakuuttavasti tuloksella 87. Y70 joukkuemestaruuden vei Loimaan Laukojat joukkueella Martti Perho, Reino Jussilainen ja Jorma Hacklin.
Y80 sarjassa Martti Nieminen, EuSA, oli mestari uudella Suomen ennätyksellä 72 osumaa.
Naisten N50 sarjan mestari on Jaana Grahn L-HA uudella SE tuloksella.
LV1 sarjassa Pekka Sjöman ,VihAs, oli mestari tuloksella 82. K-SHa:n Jouni Hyypiä oli hopella.